رای به سایت :
60
محبوب
حوزه 161 کمیل بن زیاد
ناحیه مقاومت بسیج الغدیر
سه شنبه 02 بهمن 1397 -
حا ، سین ، یا و نون الفبای عاشقیست ...
گزارش تشریحی/

حا ، سین ، یا و نون الفبای عاشقیست ...

السّلام عَلیَ الحُسَین (ع) وعَلی عَلِیِ ابن الحُسَین (ع) وعَلی اوْلادِ الحُسَین (ع) و عَلی اَصحابِ الحُسَین (ع)
calendar
تاریخ : 1397/01/30 - 21:14
0
محبوب  
رای به خبر :

او کیست جز ابوالائمه، که محفل آل‌کسا را با قدم‌های سرخش رونق می‌دهد؟
کیست جز خامس آل عبا، که فوجی از ملایک را به شوق سیاحتش از عرش به فرش می‌کشاند؟
سرور جوانان بهشت آمده است. زمین حق دارد برای در آغوش گرفتن رکنی از بهشت، دستانش بلرزد و پاهایش سُست شود.
چه کسی در بزرگی نسب به قدر و پایه حسین(علیه السلام) خواهد رسید.


نسبش را باید در عطر جان‌فزای رسول الله بجویى!
نسبش را باید در جنس لطیف یاس جست‌وجو کنى.
نسب حسین به پایه‌های کعبه می‌رسد؛ به على!
سلام ای فرزند مهربانی زهرا و حیدر!
ای میوه عشق تنها زوج معصوم آفرینش!
ای حاصل پیوند دو دریای بیکران!
ای اقیانوس تا ابد!
مبارک باد آمدنت!
ستاره باران ماه مبارک

ماه شعبان، نورانی و دل پذیر و روح بخش سر می رسد و چون مژده بهاری که به جان خسته باغ می دود، دل های شیعیان را تازه و شاد می کند. بوی بهشت در دل ها می پیچد و در چشم ها نور معنویت می درخشد. ماه شعبان، ماه درخشش ستارگان آسمان امامت و ولایت است؛ ماهی که در آن میلاد سه امام همام، امام حسین علیه السلام ، امام سجاد علیه السلام و امام زمان(عج) و نیز تولد ماهِ درخشان خاندان هاشمی، حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام اتفاق افتاد.شعبان چه خوش یمن است؛ ماهی که هلالش را ستارگانی چنین فراگرفته اند و بدرْ آن را، یادگار ائمه علیهم السلام پاسبان میراث نبوی و گل بوستان علوی حضرت بقیة اللّه الاعظم ـ که جان های عالمیان به فدای او باد ـ درخشان تر ساخته است. میلاد این ستارگان درخشان بر شما عاشقان مبارک باد.

درخشش مولودی الهی
در سوّمین روز از ماه شعبان، سومین ستاره تابناک در آسمان ولایت و امامت می درخشد. فرزند مولی الموحدین علی بن ابی طالب ساقی کوثر و زاده زهرای اطهر، نور چشم رسول خدا چشم می گشاید و عالم خاکی را به بوی بهشتی خود روح آسمانی می بخشد. حسین، فرزند علی مرتضی علیه السلام و زهرای مرضیه علیهاالسلام در روز سوم شعبان سال چهارم هجری قمری به دنیا آمد و با قدوم پربرکت خویش، آزادگی و عزّت را به مردمان ارزانی داشت.

محبّت نبوی به فرزند خورشید
سومین ستاره آسمان امامت، امام حسین علیه السلام هفت سالِ پربرکت از کودکی را در دامان پرمهر و پربار جد بزرگوارش رسول اکرم تربیت یافت. روزی آن حضرت از کنار خانه دختر گرامی اش می گذشتند که صدای گریه کودک دل بندش حسین علیه السلام را شنیدند. وارد خانه شده، فرمودند: «مگر نمی دانید که گریه حسین چقدر در من مؤثر است؟ «آن گاه طفل را بوسیده، فرمودند: «خدایا، من این کودک را دوست دارم. تو هم او را دوست بدار».

نزول باران رحمت
مدتی بود که باران نباریده بود. سالی خشک بود و کوفه را خشکسالی سختی می آزرد. مردم کوفه رنجور و آزرده از این خشکسالی، شکایت نزد امیرمؤمنان علی علیه السلام آوردند. امام از فرزندش امام حسین علیه السلام خواست تا دعا کند و از خداوند طلب باران نماید. امام حسین علیه السلام سرچشمه رحمت و برکت و نسیم رحمت و مهر، پس از حمد و سپاس خدا و درود بر رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم دست به دعا برداشته، از خدا طلب باران نمود. هنوز دعای حضرتش پایان نیافته بود که خداوند دستان این بنده محبوب خود را از اجابت لبریز کرد و باران رحمت خود را نازل فرمود.

حسین (ع) ، محور محبّت الهی
پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله که سخن جز وحی نمی گوید، درباره دو نوه بزرگ وار خویش می فرمودند: «هر کس حسن و حسین علیه السلام را دوست بدارد، او را دوست دارم و هر که را من دوست داشته باشم، خداوند نیز او را دوست دارد و هر که مورد محبت خداوند قرار گیرد، وارد بهشت گردد؛ در مقابل هر که با آن دو دشمنی ورزد، با او دشمن می گردم و دشمنِ من، دشمنی خداوند را به دنبال خواهد داشت که نتیجه آن، جاودانگی در آتش خواهد بود».

اولین کلمه جاری شده بر زبان امام حسین(ع)
از امام باقر علیه السلام روایت می کنند که در دوره کودکی امام حسین علیه السلام کمی دیر زبان به سخن گفتن گشود و این امر این نگرانی را به وجود آورده بود که مبادا او از نعمت حرف زدن محروم باشد؛ تا این که روزی به همراه پیامبراکرم (ص) به مسجد آمد و در نماز جماعت آن حضرت شرکت کرد. وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم شروع به نماز کردند و تکبیر نماز را گفتند، حضرت حسین علیه السلام نیز تکبیر گفتند. این اوّلین سخنی بود که از زمان تولد از زبان آن حضرت شنیده شد. بدین ترتیب اوّلین کلمه ای که امام حسین علیه السلام بر زبان راندند لفظ مبارک «الله اکبر» بود. وقتی پیامبر اکرم(ص) صدای تکبیر امام حسین علیه السلام را شنیدند دوباره تکبیر گفتند و باز امام حسین علیه السلام آن را تکرار کردند و به این ترتیب به دنبال رسول خدا(ص) حسین علیه السلام هفت مرتبه تکبیر گفتند.

نقش نگین حسین(ع)
نقش نگین انگشتر سیدالشهداء(ع) عبارت بود از «اِن اللهَ بالِغُ اَمْرِهِ » و به نقلی دو انگشتر داشت. برنگین یکی «لاإلهَ إلا الله ، عُدةٌ لِلِقأ الله» و بر دیگری «ان اللهَ بالِغُ اَمْرِهِ» بود. هر دو تعبیر، گویای روح شهادت طلب آن حضرت و مقام رضا و تسلیم او به دیدار خدا و پروردگار است . 
(سفینة البحار، ج1، ص377 .1367- امالی صدوق، ص 124)

عبارات دلنشین امام حسین(ع) در ارتباط کلامی 
سخنان محبت آمیز، دلربا و دارای بار عاطفی مثبت، در عمق جان مخاطبان تاثیر می گذارد و عزت نفس را در آنان تقویت می کند . رسول گرامی اسلام فرمودند: «کسی که برادر مسلمان خود را با کلمه ای مهرآمیز تکریم نماید و غم را از [دل] او بزداید، در سایه بلند [لطف] خدا می باشد و تا این صفت پسندیده در او باشد، همواره رحمت [الهی] بر او خواهد بود.» (وسائل الشیعه، ج 16، ص 376)

نمونه هایی از ارتباط کلامی حضرت ابا عبدالله علیه السلام با افراد خانواده، فرزندان و یارانش:
1- نحوه فراخواندن حضرت عباس(ع) هنگام خروج از مدینه: «این اخی؟ این کبش کتیبتی، این قمر بنی هاشم; کجاست برادرم، کجاست سردار سپاهم، کجاست ماه بنی هاشم .» (فرهنگ عاشورا، ص 386)
2- نحوه پاسخ دادن به سوال حضرت قاسم(ع) درباره شهادت خویش: «ای والله، فداک عمک، انک لاحد من یقتل من الرجال معی; به خدا سوگند، همینطور است . عمویت فدایت باد . تو یکی از مردانی هستی که با من به شهادت خواهند رسید .» (مدینة المعاجز، ج 4، ص 214)
3- لحظه وداع با دخترش سکینه: «یا نور عینی! کیف لایستسلم للموت من لا ناصر له و لامعین ; ای نور چشم من! کسی که یار و یاوری ندارد چگونه تسلیم مرگ نباشد؟!» (ناسخ التواریخ، ج 2، ص 360)
4- لحظه فرستادن برادرش حضرت عباس(ع) برای خبر گرفتن از سپاه دشمن: «یا عباس! ارکب، بنفسی انت یا اخی، حتی تلقاهم، فتقول لهم: ما لکم؟! و ما بدالکم؟! ; برادرم عباس! جانم به فدایت، سوار شو و به نزد اینان برو و به آنان بگو: شما را چه شده و چه چیزی برای شما آشکار شده است؟!» (تاریخ طبری، ج 4، ص 315)
5- در هنگام خداحافظی با فرزندش امام سجاد(ع) ، در روز عاشورا : «یا ولدی! انت اطیب ذریتی و افضل عترتی و انت خلیفتی علی هؤلاء العیال والاطفال; پسرم! تو پاکیزه ترین فرزندان من هستی و بهترین خاندان من می باشی، تو جانشین من در [سرپرستی] این زنان و کودکان خواهی بود .» (موسوعة کلمات الامام الحسین علیه السلام، ص 486)

کمک مالی به سبک امام حسین(ع)
امام حسین علیه السلام پیوسته یار محرومان و ستم دیدگان بود و در کنار کمک های اقتصادی به مردم، سعی در آموزش معارف اصیل اسلامی و بارور کردن روحیه عزت و آزادمنشی افراد نیز داشت. وقتی شخصی به حضور امام رسید و درخواست کمک مالی کرد، امام حسین علیه السلام فرمود: «ای برادر، از کمک خواهی رو در رو بپرهیز و آبرو و شخصیت خود را حفظ کن. اکنون درخواستت را در نامه ای بنویس که من به خواست خدا آن چه را موجب شادی توست، انجام خواهم داد». وقتی شخص تقاضای خود را مطرح ساخت، امام علاوه بر این که دوبرابر نیازش به وی داد، در جملاتی زیبا چنین فرمود: «با نصف این مبلغ، بدهی خود را بپرداز و با نصف دیگر آن، سرو سامانی به زندگی خود بده و حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو: دین دار، جوان مرد و صاحب اصالت خانوادگی».

تواضع وصف نشدنی امام حسین(ع)
در بیان فروتنی امام حسین علیه السلام در کتاب شرح شهاب الاخبار چنین آمده است:
امام حسین(ع) می گذشت، به قومی درویش و فقیر رسید و از آن پاره های نان که از خانه ها جمع کرده بودند بر سر گلیمی کرده بودند و می خوردند, چون امام حسین(ع) را دیدند گفتند: «یابن رسول الله به چاشت خوردن مساعدت کن.» از اسب فرود آمد و گفت: «خدای تعالی متکبران را دشمن دارد» و با ایشان بنشست چون قدری خورده بود, گفت ایشان را که «شما نیز مرا اجابت کنید.» با وی برفتند و آنچه حاضر بود بخوردند. (شرح شهاب الاخبار قاضی قضاعی , ص 142)

احسان و بزرگ منشی امام حسین(ع)
انس می گوید: خدمت امام حسین علیه السلام بودم، کنیزکی وارد شد و دسته گلی به آن حضرت هدیه کرد، امام(ع) فرمود: تو در راه خدا آزادی .
عرض کردم : او برای شما دسته گلی آورد که ارزش چندانی ندارد و شما او را آزاد می کنید؟ فرمود: خدا این گونه به ما ادب آموخته است، او در قرآن فرموده است:" و إذا حُییتُم بِتَحِیة فَحَیوا بِأَحسَن مِنها أو رُدُّوها." (نساء/86)" هر گاه کسی به شما درودی فرستد یا احسانی کند شما هم سلام یا احسان او را همانگونه و یا بهتر از آن پاسخ دهید" وبهتر از احسان او آزاد ساختن او بود. (کشف الغمة، ج 2، ص 31)

امام حسین(ع)؛ «پاسدار معنویت» و «سفینة النجاةِ» مسلمانان
قافله سالار کاروان عشق که برای احیای سنت پیامبر(ص) ‌و رویارویی با پلیدی ها قیام کرد و با اهدای جان خویش و یاران باوفایش به پاسداری از معنویت و دفاع از ارزش های والای انسانی پرداخت.
پاسداران انقلاب اسلامی با الگو پذیری از حماسه و فداکاری امام حسین (ع) در حوادث انقلاب اسلامی و جنگ هشت ساله تحمیلی و بعد از آن مبارزه با نفاق و همچنین در بازسازی و سازندگی ایران اسلامی به دفاع از این مرز و بوم پرداختند و با تابعیت از آن امام معصوم (ع) شهیدان را در راه اسلام و دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی تقدیم کردند. روز پاسدار، یادآور عزم غرورآفرین فهمیده های مکتب واندیشه حسین(ع) است. 


***ولادت حضرت امام حسین(ع) و روز پاسدار بر شما همراهان همیشگی «آخرین خبر» مبارک باد***

حسین علیه السلام آمد...
تا همه پنجره های دنیا، رو به حق و حقیقت باز شوند؛
تا بندهای اسارت و بندگی را از پای بشر باز کند؛
تا ریشه باورهای سبز و آسمانی، نخشکد؛
تا فریاد آزادی و آزادگی، در سینه ها یخ نزند و اسلام، جاودانه شود.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19177
امید کمالی


tags
   خبر قسم        خبر قسم        سایر محتوا قسم        حوزه 161 کمیل بن زیاد        شمیرانات        رودبار قصران        حسین        تولد        شعبان        ثار الله    

مطالب مرتبط