رای به سایت :
641
محبوب
حوزه 163 ابو حمزه ثمالی
ناحیه مقاومت بسیج الغدیر
دوشنبه 06 خرداد 1398 -
خدمت رسانی در کلام امام خمینی رحمه الله و مقام معظم رهبری
خدمت رسانی در کلام امام خمینی رحمه الله و مقام معظم رهبری

(خدمت رسانی در کلام امام خمینی رحمه الله و مقام معظم رهبری)
calendar
تاریخ : 1397/03/24 - 16:43
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 163 ابو حمزه ثمالی  ناحیه مقاومت بسیج الغدیر،

حضرت امام رحمه الله به شیوه های مختلف، مسؤولان را به هر چه بیش تر خدمت کردن به مردم تشویق می کردند. گاهی به آن ها گوشزد می کردند که این مردم بودند که شما را از حبس ها بیرون آورده به این سِمَت ها رسانده اند. اقتضای چنین فداکاری مردم، خدمت کردن به آن هاست. گاهی هم ضمن اشاره به فلسفه حکومت اسلامی، تأکید می کردند که بزرگ ترین وظیفه حکومت، خدمت به مردم است. در یک مورد امام رحمه الله می فرمایند: «... همه کسانی که دست اندرکار هستند و امور مملکت را می گردانند، به هر جوری که هست، بفهمند که حکومت ها... باید در خدمت ملّت باشند... به مردم حالی کنند که ما خدمتگزاریم... در عمل این طور باشد که مردم ببینند که این استانداری که آمده است... مشغول خدمت به مردم است... تمام این استاندارها بنا را بگذارند که کارهای خودشان را خوب انجام بدهند، در خدمت مردم باشند، حالی کنند به مردم که حکومت اسلامی، حکومت خدمت است پیغمبر اکرم خدمتگزار مردم بود».

ضرورت ارج نهادن به مردم

یکی از عوامل مهّم حفظ کیان دولت ها و همین طور تداوم پیوند صمیمانه بین مردم و حکومت ها، قدردانی از خدمات مردم است. بهترین شیوه قدردانی از مردم هم، خدمت به آن ها و ارج نهادن به خدماتی است که برای نظام انجام می دهند. حضرت امام رحمه الله در این باره خطاب به مسؤولان می فرمایند: «... چیزی که هم سیاست ... هم دیانت ... هم انصاف و وجدان اقتضاء می کند، این است که این خدمتگزاری هایی که [مردم] مجانی برای شما دارند خدمت می کنند ... این ها را ارجشان را بدانید و بدانید که اگر خدای نخواسته این پیوند سست بشود،... کار همان است که اوّل بود. تکلیف شرعی، وجدانی شماست که نگذارید ... به مردم بدسلوکی کنند ... جدا نشوید از مردم».

دولت خدمتگزار مردم

حضرت امام رحمه الله در تبیین وظیفه دولت در قِبال مردم، مطالب بسیاری بیان کرده اند و در ضمن هر یک از این سخنان، کوشیده اند با توجه معارف اسلامی و سیره اهل بیت علیه السلام ، دولت مردان را با وظایف سنگینی که بر عهده دارند، آشنا سازند. از جمله در این باره می فرمایند: «... دولت در حکومت اسلامی، در خدمت مردم است. باید خدمتگزار ملت باشد و ملّتْ اگر چنان چه نخست وزیر هم یک وقت ظلم کرد، به دادگاه ها شکایت می کند و دادگاه ها او رابه دادگاه می برند و جرم او اگر ثابت شد، به جزای اعمالش می رسد».

نیز می فرمایند: «ملت ما شهادت را استقبال کرد ... و چون شهادت مورد هدف او بود، با مشت و خون بر تمام قوای جهنمی... بر ابرقدرت ها که پشت سر شاه بودند، غلبه کرد. ما می خواهیم این رمز در بین تمام حکومت ها و ملت ها باشد. حکومت ها باید خدمتگزار ملّت ها باشند چنان چه در اسلام این سیره بود که حکومت در خدمت مردم بود و ارتش در خدمت مردم بود. ... اگر حکومت ها و ملّت به سیره رسول اکرم و ائمه مسلمین عمل می کردند، آرامش در هر جا بود».

قبول مسؤولیّت برای خدمت

در نظام اسلامی، پُست و مقام به خودی خود ارزشمند نیست. آن چه به این امور ارزش و اهمیّت می بخشد، استفاده بهتر از آن ها در راستای خدمت به اسلام و خدمت به مردم است. امام امت رحمه الله در اشاره به این حقیقت می گویند: «باید افراد متوجه این معنا باشند.... پُست میزان نیست، مقام میزان نیست، مقام ریاست جمهوری... میزان نیست. این ها چیزی نیستند. این مقامات تمام می شود، آنی که هست خدمت است. آدم متعهد در هر جا باشد، اگر دید خدمتش خوب است، آن جا دل گرم است. ... هدفش این باشد که خدمت بکند، نه هدفش این باشد که مقام داشته باشد. ... عمده آن است که انسان واقعاً بداند که یک روزی جواب باید بدهد. ... هر کداممان هر کاری انجام بدهیم، یک روز جواب می خواهد. ... بنابراین، نباید اگر فرض بفرمایید که رئیس جمهوری رفت و دیگری آمد، رئیس جمهور برود کنار و مأیوس بشود؛ نه، باید او برود یک کاری که ازش می آید، بکند و دل بستگی هم به او داشته باشد، به عنوان این که یک کاری است [که[ انجام می دهد، نه به عنوان این که یک مقامی است.... من امیدوارم همه سالم و خدمتگزار و متعهد باشید».

گزینش خدمتگزار

در بینش سیاسی اجتماعی اسلام، مبنا این است که باید در گزینش افراد برای تصدّی پُست ها دقت شود تا انسان های متدین و متعهد انتخاب شوند و در انجام وظایفی که به آن ها سپرده می شود، کوتاهی نکنند. حضرت امام رحمه الله به مناسبتی ضمن سخنانی به مسؤولان، توصیه می فرمایند: «... اگر چنان چه انسان به دنبال این باشد که حالایی که من رئیس دولت هستم، بروم دنبال رفقایی که همراه من هستند، کارآمد باشند یا نباشند، به این کار نداشته باشد، بداند که این کار، کار شیطانی است. رئیس جمهور هم اگر دنبال این باشد که وزرایی... معرفی بکند که آن وزرا، فرمانبردار خودش باشند، نه فرمانبردار اسلام، آن هم بداند که این کار، کار شیطان است، کار انسان متعهد نیست.... این یک مسأله، معیاری است برای همه.... مملکت ما احتیاج به خدمتگزار دارد. ... بنابراین، فکر ما این معنا باشد که افرادی باشند که برای اسلام خدمت می کنند، نه افرادی که برای من خدمت می کنند. ... آنهایی که انتخاب می خواهند بکنند، توجه به این معنا داشته باشند. همه فکر این باشید که خدمتگزار پیدا کنید؛... خدمتگزار به کشور و اسلام...».

خدمتگزاری با انگیزه الهی

در انجام هر کاری، داشتن انگیزه نیکو بسیار مهمّ است. انگیزه اصلی انسان های مؤمن در تصدی هر پستی و انجام هر کاری، جلب رضایت خداوند است. اگر کاری هر چند بزرگ، از این مسأله مهم دور باشد، ارزشی ندارد. امام خمینی رحمه الله همواره این مطلب را به مردم و مسؤولان گوشزد می کردند که: «... باید ما جدّیت کنیم [و] ... دنبال این باشیم که اگر چنان چه متصدی امر دولتیم، دولتی باشیم که برای خدا کار بکنیم و برای خدا کارکردن، این است که ببینیم خدا چه فرموده است. ... فرموده است به مستمندان باید برسید، به ضعفا باید برسید، به مردم فقیر باید برسید. ... وقتی ما نُصرت کردیم بندگان خدا را برای خدا، برای این که این ها «عیال الله» هستند، ... پیروزیم. ... اگر چنان چه این معنا در قلب ما واقع شده باشد که نصرت کشور اسلامی، نصرت خداست و نصرت بندگان خدا، نصرت خداست، نصرت مظلومان، نصرت خداست، این معنا اگر در قلب ما محکم بشود، از هیچ چیز نباید بترسیم. ... هیچ کس هم به ما نمی تواند غلبه کند [و] در هر جا هم پیروز هستیم».

دولت و خدمتگزاری به محرومان

با توجّه به اهمّیتی که اسلام به رسیدگی به امور مستمندان و اقشار ناتوان داده، همیشه اولیای الهی، به این بخش از مردم توجّه ویژه داشتند و سفارش اکید می کردند که مبادا رهبران و زمامداران جامعه، از این قشر غافل شوند. امام امت [ره] بارها این موضوع را گوشزد می کردند. از جمله می فرمودند: «... دولت واقعاً باید با تمام قدرت آن طوری که علی علیه السلام برای محرومین دل می سوزاند، این هم با مقام قدرت دل بسوزاند برای محرومین. مثل یک پدری که بچه هایش اگر گرسنه بمانند، چطور با دل افسرده دنبال این می رود که آن ها را سیر بکند، یک دولت تابع امیرالمومنین باید این طور باشد. ... گمان نمی کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد. راستی وقتی که پابرهنه ها و گُودنشینان و طبقات کم درآمد جامعه ما، امتحان و تقیّد خود را به احکام اسلامی تا سرحدّ قربانی نمودن چندین عزیز و جوان و بذل همه هستی خود داده اند و در همه صحنه ها بوده اند، ... چرا ما از خدمت به این بندگان خالص حقّ و این رادمردان شجاع تاریخ بشریّت افتخار نکنیم».

همه مردم باید خدمتگزار باشند

در توصیه های حضرت امام رحمه الله همیشه این نکته به چشم می خورد که ایشان، هم مردم را به خدمت صادقانه برای نظام اسلامی فرا می خواندند و هم دولت مردان را به خدمت هر چه بیش تر به توده های مردم. یکی از آرزوهای امام این بود که همه افراد جامعه اسلامی، با نوع فعالیت هایی که انجام می دهند، یک خدمتگزار به حساب آیند. ایشان در ضمن یکی از سخنرانی های خود می فرمودند: «من امیدوارم که همه ملّت ما و همه افرادی که در سرتاسر کشور ما هستند، خدمتگزار باشند به این کشور و خدمتگزار باشند به جمهوری اسلامی. خدمتگزاری آن ها، همان مجاهده در راه خداست و من امیدوارم که همه آن ها، با مجاهدان در راه خدا شریک و سهیم باشند».

خدمت رسانی به شهید و خانواده شهد

در نگاه حضرت امام رحمه الله چون شهید از همه افراد برتر است، خدمت به او خانواده اش نیز، اهمیّت بیش تری دارد. بر این اساس، همواره به این امر تأکید و توجّه بیش تری داشتند. ایشان می فرمودند: «همه خدمتگزارهایی که خدمت می کنند، آن هایی که خدمت می کنند برای جنگ زده ها و...، خدمت به فداکاران است؛ لکن خدمت به شهید، ارزشش بیش تر از همه خدمت هاست.... خدمت شما به آن ها، خدمت به نبی اکرم است. خدمت به انبیاست... و عمده چیزی که هست، این است که صادقانه خدمت کنید. خدمت بکنید. گمان نکنید که شما یک کاری که برای آن ها انجام می دهید، یک منّتی بر آن ها دارید. منّت آن ها را بکشید. خدمت بکنید. احترام بکنید از آن ها... ما باید با کمال خرسندی، منّت آن ها را بکشیم و خدمت به آن ها بکنیم. مبادا یک وقتی یک کلمه درشتی گفته بشود به این بازماندگان شهدا یا به این معلولین... توجه داشته باشید عملی را که می کنید، خالص و برای خدا باشد. ... برای آن کس که فداکار برای خدا بوده است،... شما خدمت به او می کنید و این خدمت به خداست».

ارزش خدمت به خلق

حضرت امام رحمه الله نه تنها در اصول و مبانی سیاسی به موضوع خدمت به مردم اهمیت فوق العاده می دادند، که در سیر و سلوک عرفانی نیز، این کار را یکی از راه های مهمّ نیل به کمال و کسب منزلت در ساحت ربوبی حقّ می دانستند. ایشان در وصیت نامه اخلاقی و عرفانی مهمی که به فرزند بزرگوارشان مرحوم حاج سید احمد آقا نوشته اند، در این باره می فرمایند: «پسرم! ما که عاجز از شکر او و نعمت های بی منتهای اوییم، پس چه بهتر که از خدمت به بندگان او غفلت نکنیم که خدمت به آنان، خدمت به حقّ است؛ چه که همه از اویند. هیچ گاه درخدمت به خلق اللّه خود را طلب کار مدان که آنان، به حقّ منّت برما دارند که وسیله خدمت به او - جلّ و علا - هستند و در خدمت به آنان، دنبال کسب شهرت و محبوبیّت مباش که این، خود حیله شیطان است که ما را در کام خود فرو برد. در خدمت به بندگان خدا، آن چه برای آنان پرنفع تر است، انتخاب کن، نه آن چه برای خود یا دوستان خود، که اینْ علامت صدق به پیشگاه مقدس او ـ جلّ و علا ـ است».


انتهای پیام /مطالب مرتبط