پایگاه مقاومت بسیج شهید شیرخانی
 
شنبه 04 خرداد 1398 -

رای به سایت :
148
محبوب
صفحه نخست ›› حماسه و پایداری ›› حوزه 163 ابو حمزه ثمالی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید شیرخانی
0
محبوب  
رای به خبر :
شهیدحسین خرازی
یادیاران

شهیدحسین خرازی

بخشی از زندگینامه شهید عزیز حاج حسین خرازی/
calendar
تاریخ : 1396/12/09 - 14:18

شهید حسین خرازی
زادروز ۱ شهریور ۱۳۳۶
زادگاه اصفهان
شهادت ۱ اسفند ۱۳۶۵
آرامگاه گلزار شهدای اصفهان
محل زندگی اصفهان
ملیت ایران
تحصیلات دیپلم
شناخته‌شده برای فرونشاندن غائله گنبد و ترکمن‌صحرا، تشکیل گردان ضربت در کردستان، نقش فعال در عملیات های ثامن‌الائمه، شکست حصر آبادان، طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس
نقش‌های برجسته فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین(ع) در جنگ ایران و عراق
دین اسلام
مذهب شیعه

 

زندگی‌نامه

خرازی ۱ شهریور ۱۳۳۶، در خانواده‌ای مذهبی در اصفهان به دنیا آمد. او پس از فراگیری مقدمات علوم دینی در خانه، دیپلم طبیعی‌اش را از دبیرستان نمونه اصفهان (شبانه) در ۱۳۵۵ش اخذ کرد و در دانشگاه شیراز پذیرفته شد، اما به علت مشکلات مالی، از ادامه تحصیل بازماند.

خرازی در همان سال، در پادگان قوچان به خدمت نظام وظیفه مشغول شد. سپس به مدت شش ماه، برای مقابله با جبهه آزادی‌بخش ظفار به عمان اعزام شد و با اوج‌گیری انقلاب اسلامی به انقلابیون پیوست.

حسین خرازی در ۸ اسفند ۱۳۶۵ در منطقه عملیاتی کربلای ۵ به شهادت رسید.

فعالیت‌ها

فعالیت‌های وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی عبارتند از:

  • عضویت در کمیته دفاع شهری اصفهان

  • حضور مؤثر در فرونشاندن غائله گنبد و ترکمن‌صحرا در ابتدای ۱۳۵۸ش

  • ایجاد گردان ضربت در کردستان در آخرین ماه‌های ۱۳۵۸ش با هدف تأمین امنیت منطقه

  • حضور مؤثر در عملیات آزادسازی شهرهای دیواندره، سقز، بانه، مریوان و سردشت از دست افراد مسلح

در جنگ عراق با ایران

 

پس از آغاز جنگ عراق با ایران (۱۳۵۹۱۳۶۷ش)، او با کمک نیروهای خود، در حاشیه رودخانه کارون، نخستین خط دفاعی منطقه، معروف به خط شیر، را احداث کرد. این ابتکار موفقیت‌آمیز سبب شد که هدایت عملیات در منطقه خوزستان از نیمه دوم بهمن ۱۳۵۹ به عهده خرازی گذاشته شود.

او در عملیات فرمانده کل قوا در ۲۱ خرداد ۱۳۶۰، پس از شکستن خطوط دفاعی و سه کیلومتر پیشروی در مواضع نیروهای عراقی، آنها را وادار کرد که حدود هفت کیلومتر عقب‌نشینی کنند. همچنین، در عملیات ثامن‌الائمه و شکست حصر آبادان در ۵ مهر ۱۳۶۰ و در عملیات آزادسازی‌های بعدی، همچون طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌ المقدس شرکت فعال داشت.

خرازی پس از عملیات طریق‌القدس، تیپ‌ امام حسین(ع) را تشکیل داد و فرماندهی آن را به عهده گرفت. این تیپ در عملیات فتح‌المبین، پس از شناسایی بخش وسیعی از مناطق اشغالی، وارد عمل شد، اما با افزایش‌ فشار نیروهای عراقی در حلقه محاصره قرار گرفت. خرازی در این عملیات مجروح شد.

پس از عملیات فتح‌المبین، او تیپ امام حسین(ع) را به لشکر ارتقا دادو همچنان فرمانده آن بود. او در مقام فرماندهی لشکر ۱۴امام حسین، در عملیات‌های مختلف حضور داشت و چند ‌بار مجروح شد. وی در عملیات خیبر یک دست خود را از دست داد.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19348
حسین حاجی باقرمطالب مرتبط