پایگاه مقاومت بسیج شهید شیرخانی
 
جمعه 02 فروردين 1398 -

رای به سایت :
148
محبوب
صفحه نخست ›› امنیتی و دفاعی ›› حوزه 163 ابو حمزه ثمالی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید شیرخانی
0
محبوب  
رای به خبر :
اهداف آمریکا از حمله احتمالی به سوریه
ترامپ که مدعی خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه بود، چرا صف‌آرایی نظامی کرده است؟

اهداف آمریکا از حمله احتمالی به سوریه

دونالد ترامپ که می‌گفت می‌خواهد نیروهای نظامی خود را از سوریه بیرون ببرد، حالا ناو نظامی تازه‌ای به منطقه فرستاده است. اهداف واشنگتن از این تهدیدات چیست؟
calendar
تاریخ : 1397/01/22 - 18:21

واقعیت این است که دونالد ترامپ در جریان سفر بن‌سلمان ولیعهد جنگ‌طلب عربستان به واشنگتن، با او معامله‌ای کرد؛ تامین هزینه‌های نظامی جنگ سوریه، در ازای ورود مستقیم واشنگتن به بحران دمشق.

با اینکه واشنگتن شاهد بود چطور روسیه و ایران توانستند بر داعش چیره شوند، حالا آمریکا با تحریک ریاض دوباره درصدد گشودن راهی برای بازگشت تروریست‌هاست.

مهمترین هدف واشنگتن از جنگ احتمالی با دولت اسد، برآورده کردن نیازهای عربستان و جبران کاستی‌های اقتصادی گذشته است.

با این وجود واشنگتن می‌داند که روس‌ها در برابر این تهدیدات موضعی جدی اتخاذ می‌کنند و ممکن است هزینه‌های این جنگ بیش از حد انتظار باشد. برای همین است که به‌نظر می‌رسد فعلا ترامپ به تهدید بسنده کرده و وارد جنگ جدی با دولت اسد نمی‌شود.

در همین راستا دیروز واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل خطاب به مقامات کاخ سفید گفت: «من یک بار دیگر از شما تمنا می کنم از طرح هایی که هم اکنون درحال آماده کردن آن هستید خودداری کنید.»

با این وجود صداهای مخالف جنگ ممکن است کمتر شنیده شود. پمپئو وزیر خارجه جنگ طلب آمریکا و جان بولتون مشاور جدید امنیت ملی ترامپ از موافقان جنگ سوریه هستند و همین امر بیم بالا گرفتن تنش در سوریه را بیشتر می‌کند.

آمریکایی‌ها که خیالشان از داعش راحت شده، می‌خواهند سوریه را مانند یک لقمه آمده ببلعند تا به تعبیر ولیعهد عربستان، «به‌طور کامل دست ایران» نیفتد!

تهران بارها گفته که از حاکمیت دولت قانونی سوریه بر کشورش دفاع می‌کند اما حملات اخیر صهیونیست‌ها به سوریه نشان می‌دهد که مثلث تل‌آویو-واشنگتن-ریاض می‌خواهد هرطور که شده معادلات سوریه را که به نفع ایران و روسیه است، تغییر دهد.

ترامپ چندی پیش به تلویح گفته بود که «ما در خاورمیانه هزینه کردیم، بدون اینکه حتی به چاه‌های نفت آنها دست پیدا کنیم». این کنایه‌ای از شکست‌های آمریکا در عراق و سوریه بود که مخازن عظیم نفت و گاز دارند. حالا گویی ترامپ می‌خواهد این شکست‌ها را جبران کرده و هم به منابع گازی سوریه دست پیدا کند و هم از ریاض مخارج این جنگ را بگیرد.

البته تجربه جنگ‌های پیشین آمریکا نشان می‌دهد که واشنگتن کشور پرهزینه‌ای در جنگ است. همین شاید برای دونالد ترامپ بازدارنده باشد. به‌ویژه اینکه کشورهای قدرتمندی از دولت اسد حمایت می‌کنند.

به‌هرحال باید دید رئیس‌جمهور تاجرمسلک آمریکا اسیر برنامه‌ریزی‌های عبری – عربی علیه بشار اسد می‌شود یا به تهدیدات توخالی خود ادامه خواهد داد.

فعلا بالا رفتن قیمت نفت نشان می‌دهد بحران جدی است و حتی برخی از جنگ جهانی سوم حرف می‌زنند (اینجا بخوانید). اما آینده شاید مسائل دیگری را نشان دهد.


انتهای پیام /


منبع : خبر فوریمطالب مرتبط