پایگاه مقاومت بسیج حضرت ولی عصر (عج)
 
پنجشنبه 02 خرداد 1398 -

رای به سایت :
10
محبوب
صفحه نخست ›› حماسه و پایداری ›› حوزه 163 ابو حمزه ثمالی ›› پایگاه مقاومت بسیج حضرت ولی عصر (عج)
0
محبوب  
رای به خبر :
خبرنگاران و رزمندگان دفاع مقدس جنگیدند تا صلح را به ارمغان بیاورند
خبرنگاران و رزمندگان دفاع مقدس جنگیدند تا صلح را به ارمغان بیاورند

نشست ضرورت انتقال تجربیات خبرنگاران جنگ و گرامیداشت مرحوم اسدالله مشایخی خبرنگار و نویسنده پیشکسوت دفاع مقدس برگزار شد.
calendar
تاریخ : 1397/04/18 - 16:36

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج حضرت ولی عصر (عج)  حوزه 163 ابو حمزه ثمالی  ناحیه مقاومت بسیج الغدیر،

نشست ضرورت انتقال تجربیات خبرنگاران جنگ و گرامیداشت مرحوم اسدالله مشایخی خبرنگار و نویسنده پیشکسوت دفاع مقدس و عضو انجمن روزنامه نگاران عصر دیروز با حضور حجت الاسلام و المسلیمن سعید فخر زاده مدیر دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری, سعید علامیان رئیس انجمن خبرنگاران و روزنامه نگاران دفاع مقدس و جمعی از خبرنگاران دوران دفاع مقدس در ایسنا برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام و المسلیمن سعید فخر زاده مدیر دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری  ضمن یادکردی از مرحوم مشایخی گفت که این اتفاق علاوه بر آنکه ما غم ما را دوچندان کرد, انگیزه ما را برانگیخت تا به موضوعی که بیشتر به آن غفلت می‌شود بپردازیم.

وی در ادامه سخنانش گفت: در زمان جنگ ستاد تبلیغات جنگ که به دنبال پوشش دادن رویدادهای جنگ بودند, امکاناتی را فراهم کرده بودند تا خبرنگاران را در پوشش خبری هدایت کنند.خود من هم تلاش خبرنگاران را می‌دیدم که با امکانات کم و سختی‌های موجود اخبار را تهیه و مخابره می‌کردند. این اتفاقات با همه سختی ها و کوشش‌ها انجام شد و حال این خاطرات در سینه های خبرنگاران دفاع مقدس وجود دارد که می توان از این ظرفیت برای آیندگان استفاده کرد.

مسعود الفتی مشاور سابق وزیر ارشاد در امور ایثارگران در سخنانی گفت : در زمان حضورم در سمت مشاور ایثارگران در خدمت مرحوم اسدالله مشایخی در جشنواره ایثار و رسانه بودیم و به عینه شاهد بودم ایشان زحمت زیادی را برای این مسابقات کشیدند.

وی ادامه داد: کمکی که مرحوم مشایخی در آن زمان به ما می‌کرد در حوزه مدیریتی مؤثر بود و ما مثل آقای مشایخی را کم داریم و باید تا این تاریخ شفاهی این افراد را جمع آوری کنیم و تجربیات آنها را مکتوب و مستند کنیم.

الفتی در خصوص اهمیت انتقال تجربیات دفاع مقدس به نسل جدید گفت که امروز 35 سال از جنگ گذشته  و در طول تاریخ کشورهایی که جنگ هایی به ناحق برپا کردند فعالیت های گسترده ای در زمینه شناساندن آن جنگ به نسل های بعد از جنگ خود انجام دادند.

وی اظهار کرد: در 40 سال انقلاب اسلامی ستاره درخشانی به عنوان 8 سال دفاع مقدس وجود دارد و آنقدر گنجینه در زمان جنگ داریم و این کار در لایه های مختلف چندین سال است شروع شده ولی در دو سه سال گذشته اهتمام جدی از سوی فرماندهان و نیروهای مسلح در این خصوص وجود دارد.

سعید علامیان رئیس انجمن خبرنگاران و روزنامه نگاران دفاع مقدس مرحوم اسدالله مشایخی را فردی اهل قلم و گزارشگری بی‌نظیر برشمرد وپس از آن به ضرورت انقال تجربه خبرنگاران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: تجربه از چیزی غیر از صرف عمر به دست نمی آید و دارایی بسیار قیمتی است و یک گنجینه است. آدمی که دارای تجربه است مانند یک گاوصندوق دارای گنج است.

وی ادامه داد: استاد مشایخی صاحب آن تجربه بود اما تجربه آن متاسفانه خریدار نداشت.یکی از موارد انتقال تجربه آن است که خبرنگاران جوان از آنها استفاده کنند و یکی از موارد مهم آن استفاده این تجربیات توسط مدیران فرهنگی است.مشایخی پیشکسوتی بود که انتظار داشتیم که مدیران فرهنگی به سراغش بروند و خیلی در حق آن اجحاف کردند و این ضایعه بی توجهی فقدان حضور امثال اینها را  چندین برابر می‌کند.

در ادامه سعید صادقی از عکاسان دوران دفاع مقدس در سخنانی در وصف مرحوم مشایخی گفت که قلم مرحوم مشایخی کم از جلال آل احمد نداشت و قلمش بسیار اثر گذار بود. او با اینکه وضعیت اقتصادی خوبی نداشت ولی هنوز با عشق کار می کرد. او مانند الماس گمشده ای در کنار ما بود که او را به درستی درک نکردیم.

جلال خوش‌چهره از خبرنگاران دوران دفاع مقدس آخرین سخنران این نشست بود, او گفت که اسدالله مشایخی از کنار ما رفت تا ما به خودمان تلنگر بزنیم تا در این زمینه بیشتر کار کنیم.

وی به ضرورت انتقال تجربیات دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در انتقال تجربه‌ها بین نسل رسانه‌ای جدید و نسل قدیم تفاوت وجود دارد. در بررسی تاریخ نمی توانیم تعیین تکلیف کنیم و باید در آن زمان حضور داشت و عکس العمل نشان داد.  تشخیص ما در آن زمان این بود که ارزش‌ها و کشورمان مورد هجمه واقع شده و برا دفاع از آن به پا خواستیم. در این مسیر نیز یک تقسیم کاری بین ما و سایر رزمندگان بود.

این خبرنگار دوران دفاع مقدس گفت: بزرگترین کاری که ما خبرنگاران و روزنامه نگاران در آن زمان انجام دادیم,  ایجاد هارمونی و فهم مشترک و انتقال آن به مردم و مسئولان بود و آنچه که از جامعه به جبهه بازتاب می دادیم حمایت مردم از رزمندگان بود.

وی با بیان اینکه امروز نیز خبرنگاران و روزنامه نگاران دفاع مقدس روی ارزش ها ایستادگی می‌کنند، گفت:روزنامه نگاران و رزمندگان جنگیدند  تا صلح را به ارمغان بیاورند و ما الآن می‌توانیم ژ گذشت ها و صمیمیت های آن دوران را به این نسل بگوییم و می توانیم از آن تجربه ها برای برون رفت مشکلات اکنون جامعه  استفاده کنیم.

خوش چهره بیان کرد: خبرنگاران دوران دفاع مقدس با نگاه به امنیت ملی خودمان جنگ عراق و بوسنی را گزارش کردند و تجربیات خوبی را از آن سفرها به دست آوردند که می‌توان این تجربیات را به خبرنگارانی که الآن در جبهه مقاومت گزارش می‌کنند، انتقال داد.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19717
رضا شیرزادمطالب مرتبط