پایگاه مقاومت بسیج شهدای شمشک
 
چهارشنبه 03 بهمن 1397 -

رای به سایت :
87
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 162 صدیقه طاهره ›› پایگاه مقاومت بسیج شهدای شمشک
1
محبوب  
رای به خبر :
میلاد مسعود شکافنده دانش امام محمد باقر گرامی باد
میلاد مسعود شکافنده دانش امام محمد باقر گرامی باد

حلول ماه رجب المرجب و ولادت امام محمد باقر(ع) بر همگان مبارک باد.
calendar
تاریخ : 1396/12/27 - 15:26

درس هایی در مکتب امام محمد باقر(ع):
امام محمد باقر فرمود: هر که خوش نیت باشد، روزی اش افزایش می یابد. (بحارالانوار، ج 75 ، ص 175)
امام باقر فرمود: هر کس به آنچه که می داند ، عمل کند ، خداوند آنچه را که نمی داند ، به او خواهد آموخت. (بحارالانوار : ج 78 ، ص 189)
                                                                   
- امام باقر(ع) همواره مومنان را به ادای نماز در اول وقت سفارش کرده و می‌فرمودند: "بدان که نماز اول وقت همیشه بهتر است پس تا جایی که می‌توانی به کار خیر بشتاب محبوبترین کارها نزد خدای عز و جل کاری است که بنده بر آن مداومت ورزد گر چه اندک باشد." نماز نخستین چیزی است که روز قیامت درباره‌اش سوال می‌شود امام باقر(ع) در این‌باره می‌فرماید: "نخستین چیزی که بنده برای آن حسابرسی می‌شود نماز است اگر پذیرفته شد سایر اعمالش هم پذیرفته می‌شود."
در وسایل الشیعه به نقل از امام باقر(ع) درباره آداب نماز آمده است که فرمودند: "هر مومنی محافظت برنمازش نماید، و او را در وقتش به جا آورد از انسان‌های غافل شمرده نمی‌شود."
- روزى برادر امام محمّد باقر(ع) به همراه بعضى از دوستانش وارد منزل آن حضرت شدند، همین که نشستند، امام علیه السلام فرمود: براى هر چیزى حدّ و مرزى هست و سپس سفره غذا چیده شد.
یکى از افراد گفت : یا ابن رسول اللّه ! براى این سفره هم حدّ و حدودى وجود دارد؟ حضرت فرمود: بلى. افراد سؤال کردند: آن چیست ؟
حضرت فرمود: آن که هنگام شروع (بسم اللّه الرّحمن الرّحیم ) بگوئى ؛ و چون خواستند سفره را جمع کنند (الحمدللّه) بگوئى و دیگر آن که هرکس از آنچه جلویش نهاده اند استفاده کند و چشم به جلوى دیگران نیندازد.( محاسن برقى: ص 431، ح 255).
- امام جعفر صادق(ع) فرمود: از پدرم ، حضرت ابوجعفر، باقرالعلوم علیه السلام شنیدم ، که مى فرمود: من در منزل از غلامان خود و نیز از اهل منزل مشکلات و سختى هایى را تحمّل مى کنم که از حَنظَل - هندوانه ابوجهل - تلخ ‌تر و بدتر مى باشد و سپس حضرت فرمود: هر که در مقابل ناملایمات و حرف هاى نابجاى اهل منزل صبر و تحمّل کند، ثواب روزه دار و شب زنده دار نصیبش مى گردد و هم نشین با شهدایى مى شود، که در رکاب حضرت رسول(ص) شهید شده باشند.(ثواب الا عمال : ص 235، حپ1)
جابر مى‏گوید حضرت امام باقر(ع) فرمود:  براستى شیعیان على(ع) بردباران و دانشورانند که لب به یـاد خــدا تـر دارنـد و بر چهره‏هاشان رنگ عبادت و ساده‏زیستى پیداست. (اصول کافى، ج 3، ص 332)
امام  محمد باقر(ع) فرمود :اى جابر! به خدا سوگند ، خداوند علم گذشته و آینده تا روز قیامت را به من عطا کرده است.) (بحار الأنوار ، ج 46 ، ص 296)
- آن که از شما به دیگری علم بیاموزد ، پاداش او( نزد خدای تعالی ) به مقدار پاداش دانشجوست ، و از او هم بیشتر می باشد. (کافی ، ج 1 ، ص (35)
 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12047
زهرا کیاشمشکی


منبع : فارسمطالب مرتبط